اسکلت فلزی

مقدمه

امروزه با پیشرفت علوم و تکنولوژی، نیاز ها و خواسته های جدیدی در زمینه مهندسی سازه فلزی رخ نموده است.عامل زمان در ساخت و سازه های فلزی اهمیت دو چندان یافته و این امر گرایش به سازه فلزی پیش ساخته را افزایش داده است. ساخت انواع سازه های فلزی و ساخت اسکلت فلزی جوشی و پیچ و مهره ای ساختمان وصنعتی بخشی از توانمندی تولید گروه تولیدی، صنعتی و بازرگانی پارسیان قالب است. گروه صنعتی پارسیان قالب  با بهره گیری از مهندسین و متخصصین و کادری مجرب در زمینه ساخت و نصب سازه های فلزی سبک و سنگین شامل اسکلتهای پیچ و مهره ای با مقاطع ستون باکس، صلیبی با دستک های درختی و یا فلنجی، ساخت پایپ رک صنایع نفتی و پتروشیمی و دیگر سازه های خاص فلزی فعالیت می کند.

معرفی

اسکلت فلزی بسته ای متشکل از ستونها و تیرها(افقی یا شیب دار) و باد بند است.اسکلت فلزی سازه ای است که اصولا رفتار سه بعدی دارد به طوریکه به هیچ ترتیبی نمی توان رفتار کلی آن را با استفاده از یک یا چند مجموعه مستقل دو بعدی تقریب زد.اسکلت های فلزی سازه های سه بعدی خاص هستند که معمولا دارای اعضای مستقیم با اتصالات صلب یا مفصلی می باشند.

ساختار تولید

در محل کارخانه ورق فولادی ضخیم را با ابعاد مندرج در جداول محاسباتی نقشه های ساخت سازه برش داده و به یکدیگر متصل می کنند(بال و جان).در این حالت قطعاتی با عنوان تیر وستون وبادبند و پلیت شکل می گیرند که با نصب و اتصال آنها به یکدیگر و برپا کردن در محل پروژه ساختار اصلی سازه اسکلت فلزی ایجاد می شود و نهایتا یک سیستم سبک و با صلبیت زیاد را ایجاد می کند.

مزایا

در ارتباط با مقاطع و مصالح فلزی مثل اسکلت فلزی می توان با اطمینان به این موارد اشاره کرد: مقاومت زیاد قطعات فلزی (نسبت مقاومت به وزن از مصالح بتنی بزرگتر است)، پیوستگی و همگن بودن و یکنواخت بودن خواص فلز، دوام بسیار خوب فولاد، مقاومت در برابر تنشهای بزرگ و پیروی از قانون هوک، مقاومت کششی و فشاری یکسان و مقاومت برشی نزدیک به آنها، خاصیت شکل پذیری مصالح فلزی (تحمل تمرکز تنش و نیروی دینامیکی و ضربه ای) ، سرعت نصب قطعات فلزی نسبت به اجراء قطعات بتنی مدت زمان کمتری می طلبد(سرعت بالا).امکان اصلاح ساختار اسکلت در صورت اشتباه در محاسبات با استفاده از جوش یا پرچ یا پیچ کردن قطعات جدید وجود دارد.میانگین وزن ساختمان فولادی را می توان بین ۲۴۵ تا۳۹۰ کیلوگرم بر متر مربع ویا بین۸۰ تا ۱۲۸ کیلوگرمبر متر مکعب تخمین زد، در حالی که در ساختمان های بتن مسلح این ارقام به ترتیب بین ۴۸۰ تا۷۸۰ کیلوگرم بر متر مربع یا ۱۶۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد(سبک بودن).

کیفیت ساخت: کیفیت ساخت سازه با امکانات موجود در کارخانه و طبق نقشه های طراحی شده وتحت نظارت واحد کنترل کیفی قابل مقایسه  با سازه های جوشی که در محل نصب سازه ساخته می شوند نمی باشد.

پرت مصالح: معمولا در محاسبات ساخت سنتی اسکلت فلزی ، دست محاسب در انتخاب مقاطع خاص تیر آهن بسته می باشد و مجبور است با اضافه کردن ورق و جوشکاری به مقطع مورد نظر برسد حال آنکه در ساختمان پیچ و مهره ای امکان اضافه کردن مقاطع سبک تر  و با مقاومت بیشتر وجود دارد که استفاده از ورق در ساخت مقاطع پرت آهن آلات را به حداقل می رساند.

ایمنی وپایداری سازه : چه به لحاظ تئوری و چه به لحاظ عملی ثابت شده است که ساختمان های پیچ و مهره ای به دلیل کیفیت بهتر پایداری بیشتری در برابر زلزله ونیروهای جانبی دارد.

هزینه کمتر: اجرای ساختمان پیچ و مهره ای  به لحاظ اقتصادی می تواند هزینه کمتری را به مالک تحمیل کند ولی این بدان معنا نیست که دو سازه که کاملا مقاطع ان یکسان می باشد سازه پیچ و مهره ای کم هزینه تر باشد ولی به دلیل باز بودن دست طراح در بهینه سازی و ساخت مقاطع با وزن کمتر، امکان کاهش وزن سازه توسط طراح به راحتی امکان پذیر است.

مقاومت در برابر اتش سوزی: در دماهای بالا معمولا اتصالات پیچ و مهره ای مقاومت بیشتری در برابر حرارت دارند واحتمال تخریب سازه  بسیار کمتر از اتصالات جوشی است.

عدم نیاز به فضای کار: معمولا در شهرها به دلیل عدم وجود موقعیت و مکان مناسب جهت ساخت، اغلب پیمانکاران دچار زحمت فراوان شده که با استفاده از این نوع سازه ها قابلیت اجرا در شلوغ ترین و کم حجم ترین موقعیت ها فراهم کرده است.                                                                          ما با افتخار و سربلندی در خدمت کلیه کارفرمایان و پیمانکاران و جامعه سازندگان مسکن و سایر سازه های فلزی بادوام خواهیم بود.

کاربرد  

دامنه کاربرد اسکلت فلزی در حوزه صنعت ساختمان بسیار گسترده است بطوری که نمونه های متعددی از سازه های اسکلت فلزی که در دنیا و ایران ساخته شده است وجود دارد: از جمله استادیوم های ورزشی، مراکز فرهنگی، سالن های اجتماعات، مراکز خرید، ایستگاه های قطار ، آشیانه های هواپیما، مراکز تفریحی ، برجهای رادیویی، کارخانه ها، بیمارستان ها، سالن های ورزشی، انبار های بزرگ، دامداری ها، برج های مسکونی و انبوه سازی مسکن……